Erkek Ayakkabı

TÜM ALIŞVERİŞLERDE ÜCRETSİZ KARGO!

Lostra Nedir? – Ayakkabı Terimleri

Lostra Nedir? – Ayakkabı Terimleri

Zaman zaman karşımıza çıkan Lostra terimi, yalnızca ayakkabı bakımı anlamına gelmemektedir. Ayakkabının ihtiyacı olan tüm tekniklerin bir arada olmasına Lostra denmektedir. İtalyanca kökenli Lostra terimi bir ayakkabıya uygulanan tadilat, bakım, temizlik, boyama ve parlatma işlerinin hepsidir.

Evrensel bir kelime olan lostra, geçmişten beri yapılan bir işlemdir. Geçmişte sokakta yapılan bu işlemler artık profesyonel olarak yapılmaktadır. Lostra hizmeti veren salon ve dükkanlar bulunmaktadır.

Zamanla ayakkabılar yıpranır. Kullanımdan kaynaklanan yıpranan ve aşınan ayakkabılara lostra uygulanır. Lostra bir nevi yenileme işlemidir. Evde yapılan hatalı bakım ve temizlik yöntemleri ayakkabı derisini zedeleyebilir. Yanlış kullanılan kimyasal, deriye uyumlu olmayan temizlik ürünleri derinin dokusunu bozar ve bozulan deri renk değiştirir.

Bu gibi durumlarda lostra uygulanmalıdır. Lostra çeşitli yöntemlerden oluşan bir süreçtir aynı zamanda.
Lostra sonrası ayakkabılar eski görünümüne kavuşabilir ve kullanım ömrü uzar. Sık kullandığınız ayakkabıların ömrünü uzatmak için lostra hizmetine başvurmalısınız. Ayakkabı ustaları Lustra hizmeti konusunda oldukça özenlidirler.
Bir ayakkabı ilk günkü görünümüne erişmek için zahmetli bir süreçten geçmektedir.

Lostra’da Uygulanan İşlemler

Deforme olan deri ayakkabılar için yenileme işlemi klasik, günlük, bot, spor gibi modellerde uygulanabilir. Nubuk ve süet ayakkabılar da lostra işlemlerinden geçebilmektedir. Sadece yenileme için değil, temizlik için de lostra hizmetinden yararlanılabilir. Sitarastelle’de üretilen tüm ayakkabılar kaliteli malzeme ve hakiki deriden üretilmektedir. Kullanım nedeniyle oluşan kirlenme ve deformeleri lostra hizmeti ile Sitarastelle ayakkabınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Lostra için öncelikle ayakkabı en ince detayına kadar temizlenmektedir. Dış ve iç kısım ve tabanın tüm kısımları özenle temizlenmesi hem yeni boya hem de zedelenen yerler için oldukça önemlidir. Temizlik işleminde su bazlı temizlik ürünleri kullanılmaktadır. Bunun sebebi hakiki deriye zarar vermeden temizliğin gerçekleşmesidir.

Temizlik sonrası kullanıcının arzusu üzerine fermuar değiştirme, iç taban ve astar yenileme gibi işlemler uygulanır. Dikim ve yapıştırma işlemi gerekli ise yapılır. Hakiki deride oluşan çizikler giderilir. Duruma göre taban malzemesi değiştirilebilir. Tüm bu işlemlerden sonra boyama ve parlatmaya geçilir.
Kişinin isteğine göre ek hizmetler uygulanabilir.

Sepet