Erkek Ayakkabı

TÜM ALIŞVERİŞLERDE ÜCRETSİZ KARGO!

Deri İşleme Yöntemleri ve Deriyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Deri  İşleme Yöntemleri ve Deriyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Deri, tüm zamanların kıymetli materyallerinden biridir. Materyal olarak üretilen derinin tarihi geçmiş yüzyıllara dayanmaktadır. Başta bahsettiğiniz kıymet, hayatın her alanında kullanılmasından kaynaklıdır. Bu yüzen hemen hemen hayatımızın her evresinde bulunmaktadır. Geçmişten günümüze, halen en sık tercih edilen alan giyim, ayakkabı ve mobilya dünyasıdır. Örneğin deri ceket ve ayakkabı modası hiç eskimez. Sandalyeler, koltuklar lüks ve kaliteli yaşamın bir parçasıdır. Özetlemek gerekirse yüzeyinin parlaması ve canlı duruşu üretilen eşyayı şık ve ışıltılı gösterir. Bu yüzden de giyim ve mobilya sektörünün vazgeçilmezidir.

Derinin yapısı dayanıklıdır. Dayanıklılık ürünün kullanımın ömrünü uzun tutan etkenlerden biridir. Aynı şekilde hakiki derinin tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Hayatımızda en çok yer alan organik deriler; dana, koyun, at, geyik, bazı sürüngenler ve keçi gibi hayvanların derileridir. Derinin çeşitleri ve özellikleri vardır. Kullanım şekline göre deri kısımları bulunmaktadır. Bu nedenle tasarlanan eşya kısım ve özelliklerine göre tercih edilmelidir. Deri boyun, sırt, bacak ve etek kısmından meydana gelir. Sırt en önemli ve sık tercih edilen kısımdır.

Sık Kullanılan Deri İşleme Yöntemleri

Yaşamımızın her alanına uyum sağlayacak deri çeşitliliği gerekir. Çeşitlilik için yöntemler veya işlemler uygulanmalıdır. Özellikle tabaklama ve fisinaj yöntemler arasında en avantajlı olanlardır.

Finisaj: İşlenmemiş derinin dokusu, yüzeyi, rengini arzu edilen şekil ve tonlara getirilmesidir.

Tabaklama diğer bir adıyla Sepileme Yöntemi: İşlenmemiş deri üretime uygun hale getirilmelidir. Ham derinin olumsuz yanları vardır. Bu olumsuz yanları gidermek ve deriyi işleme yöntemine Tabaklama denmektedir.
2 adet tabaklama/sepileme yöntemi vardır. Birincisi bitkisel tabaklama, ikincisi madensel tabaklama yöntemidir.

Bitkisel Tabaklama: Deri, kimyasallıktan uzak, doğal bir süreçten geçer. Bitki kabukları, yapraklar, meyve ve tohumlar ile terbiye edilmelidir. Sağlık alanında türlü faydası olan bir yöntemdir.

Madensel (Mineral) Tabaklama: Krom bileşikleri yardımıyla derinin işlenir hale getirilme yöntemi. Mineral tabaklama diğer yöntemlere göre ucuzdur. Deriye olumlu özellikler kazandırır. Bu yüzden sık tercih edilmektedir.

Yağ ile Tabaklama: En eski tabaklama yöntemi. Balina yağı kullanıldığı bilinir. İşlem sonunda sağlam ve yumuşak deri elde edilir.

Reçine Tabaklama: Krom bileşikleri ile tabaklanmış derilerin istenilen sıkılığa geldiğinde kullanılan geliştirici yöntemdir. Deriye kalınlık sağlar.

Kombine Tabaklama: Arzu edilen özellikleri birden fazla tabaklama ürünlerinin kullanımı sonucu elde etme yöntemidir.
Sepet